Japońska telewizja publiczna testuje 8K

Japońska telewizja publiczna NHK przeprowadziła długodystansowy przekaz naziemny sygnału w formacie Super Hi-Vision 8K. Polegał na transmisji sygnału telewizyjnego na odległość 27 kilometrów przy użyciu pojedynczego kanału UHF. Warto zauważyć, że w maju 2012 roku telewizja NHK po raz pierwszy wykorzystała przekaz naziemny do transmisji sygnału TV 8K na odległość 4,2 kilometra.

Od dłuższego czasu NHK zapisuje ważne wydarzenia w standardzie 8K, aby móc w przyszłości wykorzystać gotowe materiały. Biorąc pod uwagę 7680 x 4320 pikseli, standard Super Hi-Vision 8K zapewnia rozdzielczość 16-krotnie większą niż standard HD i 4-krotnie większą liczbę pikseli niż standard 4K. Dodatkowo opracowany przez Japończyków Super Hi-Vision 8K obejmuje wielokanałowy system dźwięku w układzie 22.2.

Standard 8K ma być następnym krokiem w rozwoju wideo i audio po standardzie 4K, który obecnie w wielu regionach świata zaczyna dopiero funkcjonować. Obecnie szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki do końca bieżącego roku konsumenci kupią około pół miliona telewizorów 4K.

Prace nad standardem Super Hi-Vision NHK rozpoczął w 1995 roku. Warto zauważyć, że w tym czasie ekipa badawcza nie zajmuje się telewizją 3D. Eksperci NHK prowadzą prace nad opracowaniem zupełnie nowego formatu 3D, który zaprezentują za kilka lat. Jego masowa dostępność to dość odległa przyszłość, ponieważ według ekspertów będzie on wymagać rozdzielczości jeszcze wyższej niż 8K. Obecnie stosowane rozwiązania w dziedzinie obrazu 3D opierają się na przekazywaniu różnych obrazów do lewego i prawego oka. Technika, nad którą pracuje NHK, polegać ma na wyświetlaniu wielowarstwowego obrazu na płaskim lub zakrzywionym ekranie, przy czym kolejne warstwy są wyświetlane przez odpowiednio dobraną siatkę pikseli. Będzie to wymagać nie tylko odpowiednich wyświetlaczy o ogromnej rozdzielczości, ale także sprzętu rejestrującego.

Źródło: Advanced Television