Ponad 50 państw gotowych na technologię 4K

Raport State of Internet, opublikowany przez Akamai, wskazuje, że już 52 kraje mają możliwość wspierania usługi 4K. Chmura dostawcy usług definiuje „gotowości 4K” z utrzymaniem szybkości połączenia powyżej 15 Mbps, podczas gdy strumienie Ultra HD zazwyczaj wymagają przepustowości pomiędzy 10 a 20 Mbps. Najwyższy poziom gotowości wykazano w Korei Południowej.

Główną zaletą technologii 4K jest większa rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Podczas gdy obraz o rozdzielczości Full HD ma 1920 pikseli w poziomie i 1080 pikseli w pionie, obraz Ultra HD ma 3840 pikseli w poziomie i 2160 pikseli w pionie. Podwojenie rozdzielczości pionowej i poziomej daje oczywiste korzyści w postaci ostrzejszego i wyraźniejszego obrazu.

Kolejna istotna zaleta technologii 4K/UHD dotyczy 3D, czyli obrazów trójwymiarowych. Aktualnie na rynku telewizorów 3D mamy dwie technologie: aktywną (migawkową) oraz pasywną (polaryzacyjną). System aktywny zapewnia pełną rozdzielczość Full HD, ale jego główną wadą jest migotanie obrazu. Z kolei system pasywny zapewnia stabilne i niemigoczące obrazy 3D kosztem zredukowanej o połowę rozdzielczości pionowej (1920×540 pikseli). Telewizory 4K/UHD, wykorzystujące technikę pasywną do tworzenia obrazów trójwymiarowych dzięki podwojonej rozdzielczości pionowej ekranu, są w stanie wyświetlić pełną rozdzielczość Full HD w trybie 3D.