Połączenie technologii GPON i DOCSIS® to nowy pomysł Teleste i Iskratela, który ma umożliwić szybsze i bardziej ekonomiczne dostarczanie usług szerokopasmowych o wysokiej przepustowości dla konsumentów.

Teleste i ISKRATEL (wiodący europejski dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych i telewizyjnych) ogłosiły Proof of Concept (PoC), który ma na celu wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania na dostawę szerokopasmowych usług internetowych,  łącząc technologię GPON ISKRATELA z  mini CMTS Teleste, zwanym DAH (DOCSIS Access Hub).

Rozwiązanie to pozwalałoby operatorom na wykorzystanie istniejącego okablowania koncentrycznego na etapie ostatniej mili jako rozszerzenia ich sieci światłowodowych.

W związku z tym, że Fibre To The Home (FTTH) jest celem dla dostawców infrastruktury dostępowej, ale nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania pasującego do wszystkich sieci szerokopasmowych, hybrydowe rozwiązanie połączenia technologii GPON i DOCSIS stworzyłoby bardzo realną opcję dla zaspokojenia zapotrzebowania konsumentów na coraz szybsze połączenia internetowe i niezawodne, wszechstronne usługi.

Główną korzyścią wynikającą z połączenia technologii GPON i DOCSIS byłoby umożliwienie  szybkiego i ekonomicznego sposobu dostarczania usług szerokopasmowych w budynkach, przy pomocy kabla koncentrycznego, a na poziomie równym użyciu światłowodu.

Operatorzy mogą wykorzystywać ISKRATEL SI3000 Lumia jako GPON OLT, a Teleste DAH jako produkty GPON ONU by wdrożyć plug & play do usług triple play, a połączenie urządzeń znacznie skracałoby czas i koszty wdrożenia oraz umożliwiło zwiększenie prędkości dla abonentów.

Nowe rozwiązanie sprawdzi się także w miejscach, gdzie pociągnięcie nowych kabli nie jest możliwe, co często ma miejsce w przypadku np. europejskich zabytków i centrów miast.

Ponadto, zarówno GPON, jak i DOCSIS są oparte na sprawdzonych, powszechnie wykorzystywanych i standaryzowanych  technologiach, tworząc niezawodny i przyszłościowy sposób modernizacji sieci dla operatorów. DOCSIS jest technologią szerokopasmową wykorzystywaną na całym świecie. Dostarcza już dzisiaj prędkość na poziomie światłowodów i zmierza w kierunku usług symetrycznych 10 Gbps.