Zimowe Igrzyska Olimpijskie to najważniejsza impreza sportowa tego roku. Od 9 do 25 lutego 2018r., dzięki transmisjom na żywo, kibice na całym świecie mogą obserwować zmagania swoich idoli w koreańskim PyeongChang, nie ruszając się z domu.

Poznaj historię transmisji olimpijskich

Nowożytne Igrzyska Olimpijskie narodziły się w tym samym czasie, co kino – pod koniec XIX wieku i na ekranach pojawiły się wcześniej niż wiadomości telewizyjne. Wyświetlano je w kinach w formie słynnych kronik filmowych. Mimo kilkutygodniowego opóźnienia, kinomaniacy pokochali uczucie bycia na trybunach i emocje wywołane przez komentatorów.  W okresie między latami trzydziestymi, a początkiem lat pięćdziesiątych, głównym kanałem przekazu było radio. Podczas

transmisja

https://www.olympic.org/museum/interactive-documentary/broadcasting/

Olimpiady w Berlinie w 1936r. technologia telewizyjna stawiała swoje pierwsze kroki, by na dobre rozkwitnąć podczas Igrzysk w Londynie w 1948r. Nareszcie sprawy zaczęły wykraczać poza zwyczajną transmisję wydarzeń dnia. Filmowano na żywo, kąty i perspektywa ujęć zachwycała mnogością, a całość przekazu dopełniała narracja. Wymiar odbioru zmieniał się z kolektywnego na prywatny. Odtąd widzowie mogli śledzić zmagania sportowców we własnych domach.

Rozpoczął się maraton postępu technologicznego. Lata sześćdziesiąte przyniosły prawdziwą rewolucję w odbiorze i doświadczaniu sportowych emocji. Rzym 1960: pierwsze transmisje na żywo w wielu krajach europejskich. Tokio 1964: pierwsze transmisje satelitarne. Mexico City 1968: pierwsze bezprzewodowe, ręczne kolorowe kamery! Liczby widzów wzrosły do setek milionów, a zachwytom nie było końca.

Dzisiaj powszechne są już transmisje w rozdzielczości 4K i szykują się kolejne rewolucje. Japoński operator NHK zapowiada gotowość do transmisji podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020r. w formacie 8K!

Właścicielem praw do wszelkich transmisji z Igrzysk Olimpijskich (tj. telewizyjnych, radiowych, mobilnych, internetowych) jest Międzynarodowy Komitet Olimpijski i to właśnie on odpowiada za negocjowanie umów i przydzielanie praw transmisji poszczególnym mediom krajowym.

W 2001r. MKOl powołał OBS (Olimpic Broadcast Services) – organ, który jest odpowiedzialny za dostarczanie międzynarodowych sygnałów telewizyjnych i radiowych relacjonujących zmagania olimpijskie do wszystkich nadawców posiadających prawa na całym świecie. Główną ideą powołania OBS było ustanowienie stałego nadawcy transmisji dla Igrzysk Olimpijskich, eliminując potrzebę ciągłej przebudowy operacji transmisyjnych i tym samym konsekwentne utrzymywanie wysokich standardów przekazu przy kolejnych edycjach imprezy.

Dla ciekawskich

Muzeum Olimpijskie stworzyło niezwykłą interaktywną prezentację, która w niesamowity sposób przedstawia historię realizacji transmisji z Igrzysk Olimpijskich. Ciekawe anegdoty, filmiki i zdjęcia pozwalają przenosić się w czasie od 1900 roku i analizować przez kolejne lata, jak ewaluowała technika i zmieniały się transmisje.

Ta niezwykła wycieczka jest dostępna TUTAJ