Tegoroczna największa nagroda IBC – International Honour for Excellence – trafi do Joan Ganz Cooney, mającej wkład w rozwój serii Sesame Street i Sesame Workshop. Jest ona rozpoznawalna dzięki ogromnemu wpływowi na życie dzieci poprzez media.

Cooney współzałożyła Children’s Television Workshop, obecnie Sesame Workshop, w 1968 roku. Ulica Sezamkowa po raz pierwszy pojawiła się w telewizji w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 1969 roku. Cooney jest członkiem zarządu i przewodniczącą Komitetu Wykonawczego.

Cooney zdała sobie sprawę, że ​​dzieci w całej Ameryce śpiewają słowa z reklam piwa: zrozumiała, że telewizja dociera do dzieci i zastanawiała się, czy można wykorzystać tę potężną platformę medialną do nauczania. Rezultatem była Ulica Sezamkowa, wyjątkowa mieszanka lalek, dzieci, zróżnicowana kulturowo obsada i niezwykła gama gości, połączona muzyką, która stanowiła podstawę elementów edukacyjnych.

Obecnie Ulica Sezamkowa znana jest w 150 krajach na całym świecie, a wersje zlokalizowane powstały w ponad 20 krajach, w tym w Meksyku (46 lat), Niemczech (45 lat) i Holandii (42 lata). W Bangladeszu czteroletni widzowie Sisimpur mają wskaźnik alfabetyzacji o 67% wyższy niż u dzieci nie oglądających serii. W Południowej Afryce widzowie Takalani Sesame mają czterokrotnie większą świadomość problemów związanych z HIV / AIDS niż ich rówieśnicy. Alam Simsim pozwala egipskim czterolatkom nabyć te same umiejętności matematyczne i językowe, co pięciolatkom, nie mającym kontaktu z Ulicą Sezamkową. Amerykańskie dzieci, które często były widzami Sezamkowych stworków jako przedszkolaki, osiągają średnią punktową o prawie 16% wyższą niż osoby, które nie oglądały programu.

,,Jesteśmy wdzięczni IBC za docenienie starań, w których od prawie 50 lat używaliśmy połączonej siły mediów i Muppetów z Ulicy Sezamkowej, nie tylko po to, aby rozwijać świat mediów edukacyjnych, ale także by objąć swymi skrzydłami niezliczone dziecięce życia” powiedziała Cooney. ,,Jesteśmy pełni pokory i dumni z otrzymania International Honour for Excellence. Pragnę także podziękować w imieniu wszystkich, przeszłych i obecnych, z Sesame Workshop.”

Michael Crimp, dyrektor generalny IBC, dodał: ,,Dzięki telewizji, a teraz dzięki nowym mediom, Ulica Sezamkowa ma realny, pozytywny, modelujący wpływ na życie dzieci. Przekształciła telewizję i miała ogromny wpływ na naszą branżę. Jestem dumny, że będziemy mogli nagrodzić IBC International Honor for Excellence współzałożycielkę, Joan Ganz Cooney, która jest pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę.”

Podczas uroczystego rozdania nagród, na scenie zjawi się wyjątkowy gość z ulicy Sezamkowej.