RFoG jest jedną z odmian architektury dostępowej PON/FTTH, umożliwiającą szczególnie łatwą integrację z technologiami stosowanymi w telewizyjnych sieciach kablowych HFC – ze względu na jednolite środowisko OSS dla usług transmisji danych, telefonii i telewizji. Sieci RFoG mogą na kolejnych etapach rozwoju usług migrować do architektury GPON lub GEPON. Można tę technologie również uznać za pochodną technologii xWDM, w której zaproponowano konkretne długości fali, na których będą świadczone usługi. W porównaniu z siecią HFC, sieci RFoG proponują wykorzystanie pasywnej sieci optycznej opartej na jednym włóknie światłowodowym. Transmisja downstream DS i upstream US odbywa się na dwóch różnych długościach fali do abonenta 1550nm, a od abonenta 1310 lub 1590. Wykorzystanie 1590nm pozwala RFoG wspierać system PON, który opiera się na długościach 1490nm przy transmisji downstream (DS) oraz 1310 upstream (US).
Jedną z najważniejszych cech sieci RFoG jest to, że są kompatybilne z istniejącymi sieciami RF/DOCSIS/HFC. RFoG pracują na tych samych:
RFoG dostarcza takie same usługi jak sieci RF/DOCSIS/HFC, z tą różnicą, że występuje ograniczenie szumów oraz zwiększenie użytecznego pasma RF w obydwu kierunkach transmisji. RFoG i HFC mogą działać jednocześnie przy tej samej stacji czołowej. To sprawia, że RFoG może być idealnym rozwiązaniem zwiększającym możliwości sieci.
Ponieważ zapewnia zwiększenie pasma transmisji, co powoduje, że dostawca może zwiększyć ilość usług dostarczanych do abonenta, rozszerzenie zakresu pracy dla transmisji od abonenta (5 – 42 MHz) oraz minimalizację ilości elementów składowych sieci poprzez eliminację zasilania, baterii i wzmacniaczy. Dzięki temu zmniejszone są szumy (w zależności od konkretnego rozwiązania).
Technologia RFoG jest wsparciem dla istniejących technologii transmisji. Włókno światłowodowe wykorzystane w tej technologii jest takie samo jak w przypadku innych sieci pasywnych PON. Wykorzystanie identycznego światłowodu, umożliwia dostarczenie bardziej rozwiniętych usług z gigabitową szerokością pasma oraz dodatkowe możliwości wykorzystania sieci ethernetowej.